Jdi na obsah Jdi na menu
 


CESTA NA SMRT
PŘEVOZ KONÍ Z POLSKA NA ITALSKÁ JATKA
A TRANSPORTY ZVÍŘAT

Už ste někdy viděli zvíře, který je na jatkách? Ty jejich smutný a uplakaný oči? Je to hrozný!!!

TRANSPORTY ZVÍŘAT
V České republice se nejvíce mluví o přepravě koní. Tato zvířata ale nejsou jediná, která jsou převážena naprosto zbytečně tisíce kilometrů. Jsou to i miliony ostatních, tzv. hospodářských zvířat – telat, krav, prasat, ovcí, drůbeže, atd.
   Hlavní problémy jsou u všech transportů podobné – nedodržování předpisů - absence předepsaných přestávek, kontrol, nedostatek vody a potravy, zranění zvířat, špatné zacházení se zvířaty během cesty (bití, elektrické tyče, ...), použíObrazekvání zastaralých kamionů, jejich přeplňování atd. Musíme si ale uvědomit, že nám nejde o to zlepšovat podmínky, v kterých jsou zvířata přepravována. Cílem je zcela zrušit tyto transporty.I kdyby se zvířata přepravovala v dobrých podmínkách (což se neděje), přesto by pro ně byla několikadenní-týdenní cesta v kamionu či na lodi zbytečným utrpením.
Utrpení koní
  Polsko je největším vývozcem koní na maso. 90% z nich je transportováno do Itálie, zbytek do Francie a Belgie. Koně podstupují velmi dlouhá cesty trvající až 95 hodin a vedoucí přes 6 zemí. Mezi nimi je taká česká republika. Evropská organizace na Obrazekochranu zvířat monitorovaly tyto transporty a zdokumentovali neuvěřitelná utrpení koní a porušování mnoha
předpisů. Koně jsou natlačeni těsně na sebe, jsou používány nevhodná a zastaralá kamiony, přestávky určená k napájení, krmení a odpočinku jsou buï naprosto ignorovány nebo hrubě podceňovány.

Některá zvířata stráví celou cestu bez odpočinku, vody a krmení. řidičům je přikázáno koně nenapájet, protože konzumenti chtějí "nenasáklá maso". Vědecká důkazy dokládají, že pouhých 24 hodin cesty při zajištění dobrých podmínek představuje i pro zdraváho koně velký problám. Koně jsou navíc často nemocní nebo staří a podmínky rozhodně nejsou optimální. Mezi nejčastější zdravotní problámy, kterými koně na cestě trpí, patří zápal plic, plicní infekce, salmonela, zvýšená činnost srdce a žaludeční vředy. Mnoho koní během transportu ztratí rovnováhu a spadnou. Pak mohou jen stěží vstát a jsou tak pošlapáváni a zraňováni stojícími koňmi. Zkolabovaní koně jsou na zastávkách vytaženi z kamionu nebo jsou donucováni k tomu, aby se postavili na nohy. To zahrnuje kopání, bití či použití elektřiny. ObrazekNa jatkách je s koňmi opět brutálně zacházelo. Velmi často nedochází k omráčení nebo je prováděno neprofesionálně. Někdy jsou taká zvířata porážena před očima ostatních koní, čím je porušován polský zákon.
Cesta

  Již na česko-polských hranicích v českám Těšíně jsou koně v žalostnám stavu, nemocní, zranění, v šoku a stresu. Z česká republiky jsou koně vezeni přes Slovensko, Maïarsko a Slovinsko. Tato velmi dlouhá cesta je vybrána ve snaze vyhnout se rakouským hranicím, kde byly zavedeny přísná kontroly znemožňující průjezd takto týraných koní. Po dosažení slovinsko-italských hranic je většina koní v naprostám vyčerpání, někteří jsou již mrtví. Na mnoho z nich ještě čeká dlouhá cesta na jih na Bari či trajektem na Sardinii.
Odkud koně pocházejí?
  Většina koní je prodávána drobnými zemědělci, pro která přestali být koně lukrativní - kvůli stáří nebo nemoci. Někteří koně jsou závodní a malá část se chová speciálně na maso.
Proč?
Italští konzumenti požadují čerstvá koňská maso, polští koně jsou relativně levní a polská zákony není těžká obcházet. Nenasytná poptávka Italů má devastující účinky na celoevropskou populaci koní. Jen v Polsku se díky obchodu s koňským masem zredukoval počet koní z milionu na současných 500 000.
Zákon
Při dodržování platných polských zákonů by mohl být tento obchod okamžitě ukončen. Tyto zákony jsou ale naprosto ignorovány. To potvrzuje i Nejvyšší kontrolní úřad Polska, který taká přiznává, že potvrzení o způsobilosti koní k přepravě jsou u velká část přepravců falšovány a při transportech často dochází k porušování práv zvířat. Polská vláda ale transporty nadále toleruje, protože jsou významným zdrojem peněz do státní pokladny.Obrazek
Mezinárodní kampaň Viva!Britsko-polská organizace Viva! iniciovala kampaň naláhající na vládu Polska, aby ukončila krutý obchod s koňmi. Kampaň postupně našla podporu v dalších zemích Evropy.
Prostřednictvím CEA (Czechs and English for Animals) se Svoboda zvířat v r.2003 připojila k mezinárodní kampani za zrušení transportů živých koní a převzala organizaci česká verze PETICE CESTA NA SMRT.

CEA táž iniciovala petici pro českou vládu, aby česká vláda nesouhlasila s projížděním koní přes naše území a aby zastavila obchod s jatečními koňmi taká v tuzemsku a vývozy do zahraničí.

přebytek masa. Místo toho, aby logicky klesl počet chovaných zvířat, EU se zvířat zbavuje tak, že z peněz daňových poplatníků subvencuje prodej a transport zvířat do zemí, kde je o ně zájem nebo je tam levná pracovní síla na jatkách či v masokombinátech. Už několik let tlačí veřejnost na vedení EU, aby byly zrušeny dotace pro tyto transporty. Dosavadní snahy vedly jen k omezení doby přepravy (s přestávkami po stanoveném čase však může cesta trvat libovolně dlouho, cesta se tak vlastně fakticky ještě prodlužuje) a ke drobným změnám podmínek přepravy. O tom, že EU do budoucna nepočítá s ukončením mezinárodních transportů, svědčí i fakt, že jsou v Itálii stavěna obří jatka připravená „zpracovávat“ zvířata z celé Evropy.

To, že jsou zvířata živé bytosti schopné pociťovat bolest a utrpení, jakoby nikdo nevěděl. Jakoby v 21. století naše „vyspělá civilizace“ ve vztahu ke zvířatům zůstala stát uprostřed středověku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krutá smrt

(Tereza, 29. 9. 2017 22:23)

Tohle je opravdu hnusný jak se knim chovají. Koně by neměly by být utraceny.

pomoc zvířatum

(eliška, 11. 11. 2012 9:29)

sprominutím ale jeto fakt hnusný a proty co mají rádi koně tak je jim to moc líto a jsou to chudáci

Pomoc zvířatum

(Roman Kala, 20. 9. 2010 18:00)

JE strašné když vidím umírat zvířata hlavně koně jsem ještě dítě ale mám taky cit né

týraní koně

(sona, 4. 8. 2010 21:53)

já nevim jak to dokážete tírat koně já bych za každýho týranýho koně na světě dala cokoli koupila bych si ho nebo tak kdybych mohla je to tak smutný

Tupci

(Lidumil, 27. 7. 2010 15:44)

Všichni jenom kafráte pičoviny.
Už někdo z vás rozkopal držku nějakému
pičusovi co se na týrání podílí?
Hovno, jste bezcenné sračky.
Vypisovat u PC umí každý šulin.

Ano

(Daniela Adámková, 16. 5. 2010 18:57)

Vy jak sem píšete komentáře s tím jací josu to hajzlové to nepomůže!!!To chce šířit blogy,články,obrázky ať si to lidé uvědomí a něco dělat!!!Ne jen to co děláte:
Kouknete na odkaz pomoc zvířatům přečtete článek napíšete komentář jací jsou to hajzlové a jdete zase na internet dál např.hrát hry!!!JE TO NEFÉR TAK SE SNAŽTE!!!

:):///(((

(Tereza Machoňová, 11. 8. 2009 14:49)

tak za prve..je to hnus to už tady ale padlo několikrat..a za druhe...kukla sem an strankywww.svobodazvirat.cz a je tam hodne informaci a nabidek jak pomoct.tedka prave z tama cekam balicek s letakama.tak ejstlis e vam nekomu bude chtit juknete se tam taky a mozna by se vam treba chtelo jenou za ctvr roku zrzonest letaky po vasem meste:)diky:))

Zabít ty zrůdy, co to dělají

(Šáruš, 24. 6. 2009 17:27)

Pro tohleto není slov... Prostě ty koníci( mezi nimi i hříbátka) musí trpět a umírat krutou smrtí, jen proto, aby si Italové nacpali ty svoje tupé hlavy...

Nerovnost

(Nika, 12. 4. 2009 19:52)

Dle mého názoru je člověk zvíře jako každé jiné to že se o zvířat jako je kůň, prase skot a podobné liší tím že zneužívá svou moc jen dokazuje primitivitu lidského pokolení. Nechápu jak si lidi mohli přisvojit právo na to brát někomu život ( v tomto případě koním ale mohu vám říct že skot, prasata, drůbež ani kožišinová zvířata nma tom nejsou o moc lépe, jenže o nich se tolik nemuví protože využití na zpracování je už dlouholetá tradice). Dobrá , musim se přiznat, ja osobně maco jim , koně bych sice do pusi nedala ale jinak maso jim. Nechápu ovšem proč lidé nechovají třeba další lidi za učelem zpracování na moso (lidské maso je prý vydatné na živiny a prej je i velmi chutné - píče literatura) zabijí pše co ,,nemluví,, naší řeči, zabít něco co mluví jim asi příjde nehumální (nelidské), mě příjde nelidské i tohle ne ani tolik to že je zabijí ale to co je čeká před tím, místo toho aby byla žvířata dovezena v klidu jsou stresováno a jak fyzicky tak psychycky po cestě na smrt ničena a to mi na tom vadí ze všeho nejvíce, to vše kvůli lidské hamižnosti po penězích.
Jinak přirovnání člověka?
K opici, krávě, volovi a jiným zvířatům je ostuda a velká urážka na cti zvířat.
ČLOVĚK=parazit a ZHOUBA- nechtěná, odporná věc, ničící pomalu ale jistě svě živé kolem sebe.
(tímto mluvím i o sobě a zaroveň i o každém z vás kdo se voníte, malujete, jezdíte autem, jíte maso sledujete televizi, v zimě si topíte atd.)

Omlouvám se za chyby a překlepy.
můj názor...

HHHHHRRRŮŮŮŮŮŮZZZZZZZZZZZZZZZAAAAAAAAAAA

(Tereza Valášková, 11. 1. 2009 18:51)

Je to děsný. Nechápu jak to někdo může udělat!!!!!!!
Jsou to DEBILOVÉ, KRETÉNI, HULVÁTI,KOKOTI...

už dost!!!!

(Mirečka, 27. 12. 2008 13:59)

lide si mysli ze zviřata....jsou druhy ktere netrpi jako lide...radeji nechaji zahynou zvirata.....copak zviřta nemaji srdicko....taky chteji myt nekoho radi...a neko chranit....popravde...chraneji nas...a jak se jim obnenujou?...tyranim?!!!smrti?!!!!....je to hnus...

NEJHEZČÍ ZVÍŘE NA SVĚTĚ

(pajule, 28. 4. 2008 21:22)

jak to může někdo udělat takovým krásným zvířatům... pronás udělají všechno vozí nás,tahají s námi v lese atd... A jak se jim odměnujete vy... Jak je kůň mladý tak se o něho staráte jak o svoje ďítě ale co když kůň dosáhne svého věku nebo vás přestane bavit,když už nebude moct tahat,vozit tak ho pošlete na smrt?? To je to samé kdyby jste poslali vaše děcko na smrt až vás přestane bavit!!!! takový lidi jsou SKURVENÍ PARCHANTI CO NEMAJÍ ŮCTU KE KONÍM!!!!!!!!!!!!

blbci

(karča, 9. 2. 2008 18:48)

nechápu, jak to může někdo udělat??????????vždiť je to můsí hrozně bolet!!!!!!!!!!!Prostě BLBCI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jeto hnus hnus

(222, 17. 1. 2008 22:25)

jeto hnus jak to ten zvízatun muzeu udelat

Je to hrůza :-(

(Jitka, 7. 1. 2008 12:34)

Těm lidem bych udělala naprosto to samé,co oni dělají zvířatům.Celý dny bych je nechala bez vody a hladovět,až by nakonec chcípli!Je to hnusný,ale nic jinýho si nezaslouží.Přála bych jim,aby taky tak trpěli.Určitě by žebrali o pomoc.Ta zvířata přece cítí úplně stejně jako lidi - bolest a strach.Jsou to chudinky a doufám,že tomu bude v nejbližší době konec!

FŮŮJ:'(

(Blani, 4. 1. 2008 17:03)

je to fakt hnusný..bych je všecky zavřela..co týraj koně a další zvířata:(:(

NENAVIDIM TYRANI

(Renata SSS, 1. 1. 2008 21:12)

nenavidim tyrani zvirat. takovehle zakony by nemeli existovat!!!!!! a lidi co tyraji zvirata , tak patreji do pekla. dala bych je dozivoti zavrit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Koně

(Eliza, 2. 12. 2007 20:29)

nechápu proč se na jatka vozí koně,kterým nic není...třeba třakový který nevyhrajou dostihy..nebo se zraní le mohli by se klidně uzdravit,ale lidi nebyví na ně lepit další peníze,když jim konmíček nenese..to je v oprdeli,jak se dneska zachází se zvířatama..podle mnně by se takovým lidím mělo dělat to stejný,to by si pak ještě hodně rychle rozmsleli,isi pošlou jakýkoliv zváíře na jtak ne´bo ne..je to humus,lidi jsou svině...

Nejde jen o koně

(Bára, 4. 11. 2007 22:26)

Nechápu proč mluvíte jen o koních všechna zvířata na jatkách jsou týraná.Stalo se mi že za mnou přišly spolužačky s peticí z nějakýho dívčího časopisu,vyhodila jsem je protože je nesmysl podepisovat něco nepodloženýho a nespletla jsem se.Volala jsem na níže uvedené číslo a zvedl mi to mladej kluk,kterej naprosto nevěděl která bije!!Taky bych chtěla spasit svět,ale né tím že budu slepě podepisovat vymyšlený petice.Proberte si to.

klklkklkl

(klkkklk, 29. 9. 2007 19:00)

hnus hnus hnus